Regres za prehrano v primeru zaposlenega, ki je na delu prisoten krajši delovni čas na podlagi predpisov o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisov o zdravstvenem zavarovanju ali predpisov o starševskem varstvu

10. 5. 2021

Vprašanje:

Smo javni zavod. Prosimo za mnenje glede pravilnega izplačila regresa za prehrano v primeru zaposlenega, ki je na delu prisoten krajši delovni čas na podlagi predpisov pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisov o zdravstvenem zavarovanju ali predpisov o starševskem dopustu.

Skladno s 130. členom ZDR-1, je delodajalec dolžan zagotoviti povračilo stroškov za prehrano med delom. 67. člen ZDR-1 pa določa, da ima delavec, ki dela krajši delovni čas v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisi o zdravstvenem zavarovanju ali predpisi o starševskem dopustu, pravice in obveznosti iz delovnega razmerja, kot delavec, ki dela polni delovni čas, če z ZDR-1 ni drugače določeno.
Za zaposlene na javnem zavodu povračilo regresa za prehrano ureja še 3. člen Aneksa h kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti (Uradni list RS, št. 40/12, v nadaljevanju Aneks h KPND). Skladno z Aneksom h KPND, se regres za prehrano izplača delavcu za dan prisotnosti na delu. Kot dan prisotnosti na delu se šteje:
- če delavec dela več kot štiri ure dnevno ali
- če dela krajši delovni čas na podlagi predpisov o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisov o zdravstvenem zavarovanju ali predpisov o starševskem dopustu.

Skladno z navedenim razumemo, da tako regres za prehrano med drugim pripada delavki, ki na podlagi 50. člena ZSDP-1 (Uradni list RS, št. 26/14 in spremembe) dela s krajšim delovnim časom od polnega in sicer 4 ure dnevno, kar je tudi sicer najmanjši možen obseg krajšega delovnega časa iz tega naslova. Podobno velja za uveljavljanje pravice do krajšega delovnega časa na podlagi 82. člena ZPIZ-2 (Uradni list RS, št. 96/12 in spremembe), ki delavcu, ki izpolnjuje pogoje, omogoča pravico do dela s krajšim delovnim časom od polnega, najmanj štiri ure dnevno oziroma najmanj 20 ur tedensko.

Glede na to, da 3. člen Aneksa h KPND v primeru dela za krajši delovni čas na podlagi predpisov (ZZVZZ, ZPIZ-2, ZSDP-1), ne vsebuje določb, ki bi določale najkrajšo možno prisotnost na delu, ki bi še upravičevala izplačilo regresa za malico, prosimo za mnenje, ali je potrebno regres za prehrano izplačati tudi v naslednjih primerih:
1. Delavki, ki na podlagi 50. člena ZSDP-1 dela s krajšim delovnim časom od polnega in sicer 4 ure dnevno, in je na določen dan iz osebnih razlogov na delu prisotna le 3 ure.
2. Delavcu, ki dela s krajšim delovnim časom na podlagi 82. člena ZPIZ-2 in sicer s polovični delovnim časom in je na določen dan iz osebnih razlogov na delu prisoten le 3 ure (smiselno podobno prvemu primeru).
3. Delavcu, ki je na podlagi ZZVZZ in Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja (Uradni list RS, št.30/03 in spremembe) začasno zadržan od dela 6 ur in znaša tako njegov delovni čas na podlagi bolniškega lista oz. odločbe le 2 uri.

Nazaj