Pripravljenost za delo na domu

Vprašanje:

Pri organizaciji dela v javnem zavodu s področja kulture obstajajo vsebinski razlogi, da se na nekaterih tehničnih delovnih mestih uvede institut pripravljenosti za delo na domu (ki se ne šteje v delovni čas). Ker se nekajkrat na leto pojavijo potrebe po intervenciji na elektro, strojnih in podobnih sistemih, se nam v nočnem času, vikendih in praznikih zdi smiselna in racionalna odreditev pripravljenosti za delo na domu. Kolektivna pogodba za kulturne dejavnosti v RS (KPKD) instituta pripravljenosti za delo na domu ne obravnava. V 36. členu je opredeljena le pripravljenost, ko delavec »na sedežu zavoda ali posamezni delovni enoti čaka na morebitno razporeditev na delovno nalogo«. Povezava na KPKD: https://click.pstmrk.it/2t/www.pisrs.si%2FPis.web%2FpregledPredpisa%3Fid%3DKOLP7/AotJbCAN/l7xG/EaiXogZ2Sn

Iz poročila Komisije za preprečevanje korupcije (2016) glede izplačevanja dodatkov za stalno pripravljenost in dokumentov drugih pristojnih organov (kasnejšega datuma) na to temo, ki so javno dostopni, izhaja, da je sodišče najprej zavzelo stališče, da mora biti institut pripravljenosti na delo urejen v ustreznem zakonu ali kolektivni pogodbi. Kasnejša sodna praksa je zavzela stališče, da odrejena pripravljenost na delo ni protipravna zgolj zato, ker temelji na organizacijskem predpisu in četudi ta možnost ni izrecno predvidena v področnem zakonu.

Zasledili smo tudi članek na to temo iz leta 2020, iz katerega izhaja, da mora biti posebni delovni pogoj opravljanja dela (tj. stalna pripravljenost) v posameznih dejavnostih javnega sektorja ali na posameznih delovnih mestih določen bodisi s predpisi, kolektivnimi pogodbami ali splošnim aktom delodajalca. Ta posebni pogoj dela mora biti določen tudi na posameznih delovnih mestih pri konkretnem delodajalcu v splošnem aktu bodisi kot splošna navedba delovnih mest, na katerih se lahko odredi tudi pripravljenost za delo na domu ali na vsakem posameznem delovnem mestu v aktu o sistemizaciji delovnih mest.

Ali bi javni zavod s področja kulture ravnal pravilno in imel ustrezno pravno podlago za odrejanje in izplačevanja dodatka za pripravljenost posameznih zaposlenih na domu, če bi v svojem aktu o sistemizaciji delovnih mest na določenih delovnih mestih kot poseben pogoj dela opredelil stalno pripravljenost?

Nazaj