Kako obdelovati osebne podatke?

04. 5. 2018
25. maj 2018, dan D za večino slovenskih, kakor tudi evropskih podjetij


25. maj 2018 bo za večino slovenskih, kakor tudi evropskih podjetij, dan, ki si ga bodo verjetno na takšen ali drugačen način nedvomno zapomnili. Takrat začne veljati Splošna uredba o varstvu podatkov  (GDPR). Dejstvo je, da bo moralo kar nekaj podjetij prilagoditi svoje zbirke osebnih podatkov, da bodo zbirke v skladu z novo Uredbo.

Osnovno vodilo naj bo – obdelujemo samo tiste osebne podatke, ki jih nujno potrebujemo za namen izvrševanja pravic in dolžnosti iz delovnega razmerja (tako tudi 48. člen ZDR-1). Zagotovo nujno potrebujemo ime, priimek, naslov, davčno številko in TRR posameznika – o tem ni dvoma. V ta krog sodi še kakšen drug podatek, npr. podatek o prijavi v obvezna zavarovanja (M-1 in M-2 obrazca), začetek in zaključek delovnega razmerja itd.

V pomoč naj vam bo predvsem Zakon o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV), ki taksativno našteva, katere zbirke oziroma osebne podatke delodajalec lahko obdeluje in koliko časa lahko delodajalec obdeluje podatke o svojih zaposlenih in njegovih družinskih članih. Priporočamo, da zbirke podatkov o delavcih tudi poimenujete enako kot jih poimenuje ZEPDSV, ker le tako ne bo dvoma, da podatke obdelujete na tej podlagi.

Vir: Adittec


Nazaj