Ocenjevanje uspešnosti poskusnega dela delavca

Poskusno delo je institut delovnega prava, ki je namenjen ugotavljanju, ali delo, za opravljanje katerega je sklenjena pogodba o zaposlitvi, ustreza pričakovanjem in interesom strank pogodbe o zaposlitvi, torej tako delavca kot delodajalca.

Delodajalci že pred sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi poskušajo ugotoviti, kateri izmed prijavljenih kandidatov najbolj ustreza konkretnemu delovnemu mestu. Zaradi tega delodajalci od kandidatov navadno zahtevajo dokazila o izpolnjevanju formalnih pogojev za opravljanje dela, lahko pa tudi predhodno preizkusijo znanje oziroma sposobnosti kandidatov za opravljanje dela po pogodbi o zaposlitvi (četrti odstavek 28. člena Zakona o delovnih razmerjih)[1], pri čemer velja opozoriti, da gre pri predhodnem preizkusu znanja in poskusnem delu za dva različna delovnopravna instituta.

Predhodni preizkus znanja se (kot že omenjeno) opravi še pred sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi in ne poteka neposredno v delovnem procesu delodajalca, poskusno delo pa se izvaja po sklenitvi pogodbe o zaposlitvi, torej ko je delavec z delodajalcem že v delovnem razmerju. Šteje se namreč, da lahko delodajalec delavčevo znanje in sposobnosti ter njegovo primernost za opravljanje dela, za katerega je bila sklenjena pogodba o zaposlitvi, oceni šele, ko delavec delo že nekaj časa opravlja in je vključen v delovno okolje pri delodajalcu. Prav zato zakon ne izključuje možnosti določitve poskusnega dela tudi v primeru, ko je delavec predhodni preizkus znanja že opravil pred sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi. Dopustnost kombiniranja obeh institutov pa ne velja za javne uslužbence. Zakon o javnih uslužbencih[2] namreč v drugem odstavku 67. člena določa, da poskusno delo ni dopustno, če je javni uslužbenec že opravil predhodni preizkus usposobljenosti, ki pa je sicer rezerviran za strokovno-tehnična delovna mesta.

Na portalu, kjer Tanja Bohl opisuje postopek delodajalca za ocenjevanje poskusnega dela ter, kako mora postopati v primeru negativne ocene poskusnega dela delavca., najdete tudi vzorce, ki so v pomoč delodajalcu pri ocenjevanju poskusnega dela.

[1] Zakon o delovnih razmerjih, Ur. l. RS, št. 21/13, 78/13 – popr., 47/15 – ZZSDT, 33/16 – PZ-F, 52/16, 15/17 – odl. US in 22/19 – ZPosS, v nadaljevanju: ZDR-1.

[2] Zakon o javnih uslužbencih, Ur. l. RS, št. 63/07 – uradno prečiščeno besedilo, 65/08, 69/08 – ZTFI-A, 69/08 – ZZavar-E in 40/12 – ZUJF, v nadaljevanju: ZJU.

Nazaj