Vlada RS je na seji sprejela predlog dogovora s sindikati javnega sektorja

31. 5. 2021

Vlada Republike Slovenije je na seji sprejela predlog dogovora s sindikati javnega sektorja o odpravi varčevalnih ukrepov v zvezi s povračili stroškov in drugimi prejemki javnih uslužbencev, zamiku izplačilnega dneva plače pri proračunskih uporabnikih ter letošnjem regresu za letni dopust. Podpis naj bi bil predvidoma že prejšnji petek.

Med pomembnejšimi rešitvami iz dogovora je dvig višine letnega regresa. Po zakonu namreč zaposlenemu pripada regres najmanj v višini minimalne plače, kar bi pomenilo 1.024 evrov, dogovor pa predvideva regres v višini 1.050 evrov.

Zaradi kratkih rokov bo regres morda izplačan v dveh delih; prvi del 4. junija, drugi pa prav tako v juniju, a z majsko plačo, ko bi izplačali 26 evrov, namenjenih kritju morebitnih stroškov zaradi spremembe izplačilnega dne oz. stroškov, ki bi javnim uslužbencem nastali na banki.

Ena od administrativnih razbremenitev je tudi zamik izplačila plače pri proračunskih uporabnikih. Izplačilo je predvideno najkasneje deseti dan oz. deseti delovni dan v mesecu, kar bo bistveno razbremenilo delo administrativnih delavcev, predvsem v državni upravi, hkrati pa bo v večji meri omogočilo, da bo plačilna lista odražala dejansko stanje za delo v preteklem mesecu, bistveno manj pa bo poračunov.

Pomembne spremembe so tudi pri povračilu stroškov prevoza na delo in z dela.

Javni uslužbenci so namreč obremenjenih s preverjanjem, ali je ob uri njihovega prihoda na delo ali odhoda z dela na voljo javni prevoz ali ne. Sedaj so sistem poenostavili – za vse se namreč določa povračilo stroškov kilometrine, pri čemer je ta zvišana s sedanjih osmih na deset odstotkov cene neosvinčenega 95-oktanskega bencina.

Hkrati izplačilo ne bo smelo biti nižje od 30 evrov, se bo pa izplačalo glede na dejansko število prihodov na delo ali odhodov z njega. Ker pa želijo spodbujati tudi javni prevoz, bo delodajalec javnemu uslužbencu, če bo predložil dokazilo o nakupu imenske mesečne vozovnice za javni prevoz, povrnil strošek njenega nakupa. Pri ugotavljanju razdalje od kraja prebivališča do delovnega mesta pa se bo upoštevala najkrajša varna pot.

Regres za prehrano med delom bo po novem znašal 4,30 evra, doslej 3,99 evra. Sprememba je tudi pri dnevnicah za službena potovanja. Doslej je bilo določenih 16 evrov za dnevnice za službeno potovanje v državi, daljše od 12 ur, sedaj bodo trije razredi, najvišja pa bo namesto 16 evrov po novem znašala 21,39 evra.

Pri kilometrini za uporabo lastnega avtomobila sta bila doslej dva režima, 18 ali 30 odstotkov cene neosvinčenega 95-oktanskega bencina za prevoženi kilometer, zdaj pa se določa le eden, in sicer v višini 30 odstotkov, kot je recimo doslej veljalo za socialne oskrbovalke, ki uporabljajo lastno vozilo.

Za pridobitev pravice do jubilejne nagrade se bo upoštevala tudi delovna doba pri koncesionarjih, ki opravljajo dejavnost v mreži javne službe. Spremembe so tudi pri usklajevanju zneskov, kjer je doslej veljalo, da se višina regresa za prehrano usklajuje vsakih šest mesecev z rastjo cen prehrambnih izdelkov. Odslej se bodo tudi ostali zneski, torej nadomestilo za ločeno življenje, dnevnice za službeno potovanje v državi, jubilejne nagrade in solidarnostne pomoči, enkrat letno uskladili z rastjo cen življenjskih potrebščin.

Dvigujejo se tudi nagrade dijakom in študentom za obvezno opravljanje prakse. Doslej je študent dobil 97 evrov mesečno, odslej bo 172 evrov. Za dijake pa bo namesto 86 evrov mesečno veljalo povračilo v višini 47 evrov.

(vir: mediji, gov.si)

Nazaj