Skoraj milijarda evrov za nujno pomoč gospodarstvu

09. 3. 2020

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je po seji strokovnega sveta za konkurenčno in stabilno poslovno okolje, kjer je bila glavna tema pojav koronavirusa in njegov vpliv na gospodarstvo, predstavil sedem ukrepov v vrednosti 998 milijonov evrov za pomoč gospodarstvu in podjetjem, ki so se v zdajšnjih razmerah znašla v težavah.

Prvi ukrep je interventni zakon, ki ga je pripravilo ministrstvo za delo z namenom ohranitve delovnih mest v podjetjih, ki imajo težave v poslovanju in predvideva delno povračila nadomestila plače. Cilj predloga zakona je zagotoviti ukrepe, s katerimi bi zaščitili položaj zaposlenih, in olajšati položaj gospodarstva. Zakon je že pripravljen in bo sprejet po nujnem postopku. Zagotavljal bo subvencijo države v višini 40 odstotkov in v višini 51,5 milijona evrov, z omejenim časom veljavnosti, predvidoma do konca septembra.

Drugi ukrep, namenjen reševanju likvidnostih težav, so nove ali dopolnjene kreditne linije SID banke, Slovenskega podjetniškega sklada (SPS) in Slovenskega regionalnega razvojnega sklada (SRRS) v skupni višini približno 200 milijonov evrov, ki bodo dodane že omenjeni 600 milijonski pomoči SID banke za posredno financiranje podjetij preko bank.

Skupaj s SPS so tako v pripravi ukrepi za mikro, mala in srednja podjetja v skupni višini 115 milijonov evrov; ta sredstva bodo na razpolago od 20, marca naprej, je dodal minister. Na drugi strani pa bo SRRS podjetjem pomogočil, da bodo dražja posojila lahko zamenjala za cenejša in dolgočnejša.

Za kredite podjetjem v težavah ima gospodarsko ministrstvo na voljo šest milijonov evrov, po dogovoru z ministrstvom za finance pa lahko aktiviramo tudi približno 20 milijonov evrov poroštvenega potenciala, izpostavlja minister.

Ukrepi na področju internacionalizacije predvidevajo delno povračilo stroškov že dogovorjenih plačanih promocij v tujini. Malim in srednjim podjetjem bo država krila stroške udeležbe na virtualnih sejmih. 

Eden od ukrepov je tudi predlog za odlog plačil davčnih obveznosti za obdobje največ 24 mesecev ali pa za obročno odplačilo davka v največ 24 obrokih. Ta ukrep že obstaja, a morajo podjetja dokazati, da jim preti hujša gospodarska škoda ali pa predložiti ustrezno zavarovanje.  

Vir: Delo

Nazaj