Prošnja občinam za ravnanje z odpadki

08. 8. 2023

Ministrstvo za okolje v pismu poziva vse občine, da preko občinske javne službe zbiranja komunalnih odpadkov svojim občanom zaradi kriznih razmer zagotovijo zbirna mesta za kosovne odpadke.

Spoštovani županje in župani, 

najprej se vam zahvaljujemo za delo, ki ste ga opravili v teh težkih dneh za vašo občino in za Slovenijo. Naj  izrazimo našo zaskrbljenost in razumevanje v zvezi s posledicami nedavnih poplav, ki so prizadele številne slovenske občine. V teh zahtevnih časih, ko se soočamo s posledicami obsežnih poplav, se obračamo na vas kot ključne akterje pri obvladovanju posledic in izvedbi ukrepov za zaščito prebivalstva, okolja in infrastrukture.

Zavedamo se, da ste v težkih časih obnove in sanacije po poplavni nesreči prvenstveno osredotočeni na reševanje življenj in omogočanje vsaj minimalnih pogojev za življenje na prizadetih območjih. Vendar je ob delu, ki ga opravljate pri sanaciji, zelo pomembno tudi ustrezno ravnanje z veliko količino odpadkov, ki nastajajo med procesom odpravljanja posledic poplav.

Kot smo vas že pozvali, vas prosimo, da tudi nadalje preko občinskih javnih služb zbiranja komunalnih odpadkov svojim občanom zaradi kriznih razmer zagotovite zbirna mesta za kosovne odpadke. Povezano s tem moramo priznati napore in angažiranost občin, ki ste že ukrepale s podaljšanjem obratovalnega časa zbirnih centrov, ali vzpostavitvijo dodatnih ekip na terenu, da bi omogočile učinkovito zbiranje odpadkov, povezanih s poplavami. Vaša odzivnost in prilagodljivost v tej situaciji sta izjemno pomembni za zagotavljanje čistega in varnega okolja za vse prebivalce.

Obenem pa se obračamo tudi na tiste občine, ki morda takšnih ukrepov še niso izvedle. Če je možno, prosimo, da delovanje zbirnih centrov prilagodite za prevzem večjih količin odpadkov, nastalih ob poplavah. To bo pripomoglo k učinkovitejšemu obvladovanju odpadkov in preprečevanju morebitnih okoljskih tveganj.

Razumemo, da so lahko določeni zbirni centri zaradi poplav ali drugih posledic naravne katastrofe neposredno prizadeti ali nedostopni. V kolikor razmere to dovoljujejo, bi predlagali vzpostavitev začasnega skladišča za kosovne odpadke na primernem območju v vaši lokalni skupnosti. To bi omogočilo prebivalcem, da varno oddajo svoje kosovne odpadke na začasnem mestu do transporta v nadaljnjo obdelavo oziroma dokler ne bo možno vzpostaviti vsaj minimalnega obsega delovanja zbirnega centra. S tem bi zagotovili, da se odpadki ne bodo kopičili na nepredvidenih mestih, kar bi lahko povzročilo dodatne okoljske težave. Predlagali bi tudi, da se v največji možni meri zagotovi ločeno zbiranje odpadkov v skladu s predpisi, še posebej nevarnih odpadkov, nastalih ob poplavah (npr. odpadna električna in elektronska oprema), ter njihovo nadaljnjo oddajo zbiralcem kot pri ustaljenem prevzemanju s strani zbiralcev. Poleg tega bi radi spodbudili povezovanje med občinami, kjer zbirni centri še delujejo. Morda bi lahko vzpostavili dogovor, da se začasno omogoči dostop prebivalcem prizadetih občin do teh centrov, če so v bližini.

V primeru v poplavah uničenih vozil je vse nadaljnje ravnanje in postopke potrebno podrediti lastništvu vozila, morebitnim postopkom s strani zavarovalnic, šele potem je mogoče kakor koli urejati/zagotavljati ravnanje z izrabljenimi vozili.

Zagotovo bodo povečane količine odpadkov, nastalih ob poplavah in zaradi njih, ter ponovna vzpostavitev vseh sistemov ločenega zbiranja na najbolj prizadetih območjih, zahtevale veliko naporov in usklajevanja vseh pristojnih. Skupaj si prizadevamo za hitro in učinkovito obvladovanje te izredne situacije. Prosimo, da nas obvestite o morebitnih potrebah ali težavah, s katerimi se soočate pri zbiranju in ravnanju z omenjenimi odpadki.

S spoštovanjem,

                                                                                                           Mag. Tanja Bolte

                                                                                                        Generalna direktorica

Nazaj