Trg dela in avtomatiazcija

26. 4. 2018
Naš trg dela je zaradi avtomatizacije med najbolj izpostavljenimi v OECD.


Leta 2030 bodo v spletnih učilnicah namesto profesorjev znanje posredovali roboti, študenti pa se bodo od njih učili desetkrat hitreje kot danes, napoveduje futurist Thomas Frey, ki vodi DaVincijev inštitut v Koloradu, pred tem pa je bil 15 let inženir v IBM. Izobraževanje je ena najhitreje rastočih panog in po njegovem mnenju se bo čez 12 let prav s tem ukvarjalo največje tehnološko podjetje na svetu, ki danes še sploh ne obstaja.

Razlike med državami pa so precejšnje. Tako v OECD z več kot 70-odstotno verjetnostjo napovedujejo, da je Slovenija med vsemi analiziranimi državami s 23 odstotki tveganih delovnih mest takoj za Slovaško, kjer jih je 33 odstotkov, na Norveškem, Švedskem, Finskem in v Koreji jih je približno pet odstotkov.

V Sloveniji bo poleg tega še 25 odstotkov delovnih mest izpostavljenih velikim spremembam. Skupaj bo spremembe torej verjetno občutila polovica zaposlenih, delež je večji le v sedmih državah. Ob tem podpovprečno malo časa namenjamo dodatnim izobraževanjem in usposabljanjem v povezavi z delom. V letu pred anketiranjem je bilo vključenih manj kot 40 odstotkov delavcev, med nižje kvalificiranimi pa samo 20 odstotkov.

Povzeto po: Delo

Nazaj