Predviden kolektivni dopust - ali lahko delodajalec zaradi povečanega obsega del odredi delo

Vprašanje:

Konec leta smo skladno z zakonodajo sprejeli in objavili delovni koledar za tekoče, v katerem smo predvideli tudi nekaj dni kolektivnega dopusta. Zaradi obsega naročil sedaj kaže, da bi morala proizvodnja delati 28. in 29.4. (28.4. predviden kolektivni dopust). Ali je to glede na sprejet koledar možno? Če da, kakšen je postopek, da to izpeljemo?

Do konca meseca je v proizvodnji sicer v veljavi režim začasne prerazporeditve časa, za podjetje pa velja kolektivna pogodba za kovinsko industrijo.

Odgovor:

Kolektivni dopust je posebna kategorija dopusta, ki je Zakon o delovnih razmerjih (Ur. l. RS, št. 21/2013, s spremembami, v nadaljevanju ZDR-1) ne ureja. Je pa to seveda možnost, ki jo delodajalci lahko uporabijo, pri čemer morajo pri določitvi kolektivne dopusta še vedno spoštovati tudi temeljno pravilo, da se letni dopust izrablja tako potrebe delovnega procesa kot tudi možnosti za počitek in rekreacijo delavca ter upoštevaje njegove družinske obveznosti. Prav tako ni dopustno določiti toliko kolektivnega dopusta, da bi delavcu bila onemogočena pravica do izrabe letnega dopusta, ki ga lahko izrabi po svoji izbiri.

Kolektivni dopust je načrtovan in je del letnega razporeda delovnega časa, o katerem mora delodajalec sindikat in delavce obvestiti pred začetkom koledarskega leta, skladno z drugim odstavkom 148. člena ZDR-1. Tudi Kolektivna pogodba za kovinsko industrijo (Ur. l. RS, št. 6/2015, s spremembami) v prvem odstavku 21. člena določa, da mora delodajalec določiti razporeditev delovnega časa in način izrabe v koledarskem letu s planom izrabe delovnega časa ali letnim koledarjem ter o tem v začetku leta pisno obvestiti delavce in sindikat pri delodajalcu na pri delodajalcu običajen način. Delodajalec pa lahko delavce o kolektivnem dopustu obvesti tudi v odmeri letnega dopusta, ki jo mora delavcem izročiti do konca marca tekočega koledarskega leta, skladno z drugim odstavkom 160. člena ZDR-1.

Zaradi nenadnih sprememb oz. potreb delovnega procesa (kolektivne pogodbe pa lahko tu predpisujejo še podrobneje primere, v katerih je to možno – v konkretnem primeru, ko to narekujejo objektivni ali tehnični razlogi organizacije dela) se lahko že načrtovani delovni čas tudi med letom tudi začasno prerazporedi. ZDR-1 v četrtem odstavku 148. člena ZDR-1 določa, da mora delodajalec delavce pisno obvestiti o začasni prerazporeditvi delovnega časa najmanj en dan pred razporeditvijo delovnega časa na pri delodajalcu običajen način. Kolektivna pogodba pa v četrtem odstavku 21. člena celo določa, da mora delodajalec v vsakem primeru začasne prerazporeditve delovnega časa delavce obvestiti o dnevih njegove delovne obveznosti praviloma za obdobje teden dni. Glede na navedeno je torej možno začasno prerazporeditvi delovni čas tako, da spremenite datume sicer planiranega kolektivnega dopusta, seveda ob upoštevanju pravil začasne prerazporeditve oz. neenakomerne razporeditve delovnega časa (omejitve glede delovnega časa, referenčno obdobje, odmori in počitki), tako na podlagi ZDR-1, kot tudi za vas zavezujoče kolektivne pogodbe.

Ob tem pa opozarjamo, da je sprejetje letnega koledarja (kjer je bil načrtovan tudi kolektivni dopust) oz. obvestitev delavcev o njem namenjena temu, da si delavci lahko organizirajo družinsko življenje in druge aktivnosti. Skladno s tem torej seveda obstaja možnost, da so si delavci za to obdobje dejansko planirali letni dopust (in npr. načrtovane počitnice tudi že plačali). Zaradi spremembe datumov kolektivnega dopusta bi jim zato lahko nastala določena škoda oz. stroški. Glede na navedeno bi bilo smiselno, da delodajalec razmisli ali je nujno, da v času, ko je bil sicer načrtovan kolektivni dopust, delo dejansko opravljajo vsi delavci ali pa jim mogoče lahko da na izbiro, da delo opravljajo samo nekateri (npr. da se sami javijo, kdo lahko), tisti, ki pa so za to obdobje npr. že imeli načrte, pa da v tem času vseeno lahko izrabijo letni dopust. V nasprotnem primeru je delodajalec dolžan delavcem, ki bi jim zaradi takšne spremembe nastala stroški (npr. letalske vozovnice, rezervacije potovanj), le-te povrniti.

Nazaj