Obveznost javne objave delovnega mesta za nedoločen čas, kadar gre za prerazporeditev delavca na drugo delovno mesto

30. 7. 2021

Vprašanje:

Prosimo za mnenje glede prerazporeditve delavca na drugo delovno mesto. Sodelavka je zaposlena na delovnem mestu gospodinjec III za nedoločen čas, vendar, ker ima zaključeno V. stopnjo izobrazbe in izpolnjuje pogoje za delovno mesto kuharja IV, bi jo želeli razporediti na to delovno mesto za nedoločen čas. Zanima nas, na kakšen način lahko z zaposleno sklenemo novo pogodbo za novo delovno mesto? Se odpove pogodba zaradi prerazporeditve na drugo delovno mesto oz. kako drugače (kaj je potrebno navesti)? Je prosto delovno mesto kuharja IV treba javno objaviti ali pa gre v tem primeru za izjemo glede javne objave?

Odgovor:

Iz vsebine izhaja, da se vprašanje nanaša na delovni mesti:

Posnetek zaslona 2021-07-30 111005.png

Gre za osebo, ki ima pri delodajalcu pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas. Ker gre za osebo, ki ima delovno razmerje za nedoločen čas, je možno prerazporeditev na drugo delovno mesto, za katerega mora izpolnjevati pogoje, določene v sistemizaciji delovnih mest, izvesti s sklenitvijo nove pogodbe o zaposlitvi, v kateri se navede tudi, da z dnem sklenitve te pogodbe preneha veljati prejšnja pogodba o zaposlitvi. Javna objava prostega delovnega mesta v takem primeru ni potrebna.

Gre za namreč za primer iz 26. člena ZDR-1, ki ureja izjeme od obveznosti objave prostega delovnega mesta in v prvi alineji prvega odstavka določa, da se izjemoma lahko pogodba o zaposlitvi sklene brez javne objave, če gre za sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi med delavcem in delodajalcem zaradi spremenjenih okoliščin.

ZDR-1 v 8. točki II. poglavja z naslovom POGODBA O ZAPOSLITVI (členi 49 do 52) ureja spremembo ali sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi zaradi spremenjenih okoliščin. Tako ZDR-1 v 49. členu določa, da spremembo pogodbe o zaposlitvi ali sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi lahko predlaga katerakoli stranka.

ZDR-1 v 49. členu določa tudi, da se v primeru, ko se spremenijo pogoji iz tretje, četrte, pete ali šeste alineje prvega odstavka 31. člena ter v primerih iz 91. člena tega zakona, sklene nova pogodba o zaposlitvi, razen v primerih, ko gre za spremembe, ki so posledica uveljavitve pravice do dela s krajšim delovnim časom v skladu s predpisi o zdravstvenem zavarovanju ali predpisi o starševskem varstvu. V primeru spremembe delovnega mesta gre za primer iz tretje alineje 31. člena ZDR-1, ki ureja sestavine pogodbe o zaposlitvi, tretja alineja pa določa naziv delovnega mesta. Nova pogodba o zaposlitvi velja, če na to pristane tudi nasprotna stranka.

ZDR-1 v 52. členu določa, da se pri sklepanju nove pogodbe o zaposlitvi upoštevajo določbe 17. člena ZDR-1, ki določa, da:

  • se pogodba o zaposlitvi sklene v pisni obliki,
  • mora delodajalec delavcu izročiti pisni predlog pogodbe o zaposlitvi praviloma tri dni pred predvideno sklenitvijo, pisno pogodbo o zaposlitvi pa ob njeni sklenitvi,
  • če delavcu ni izročena pisna pogodba o zaposlitvi, lahko kadarkoli v času trajanja delovnega razmerja zahteva njeno izročitev od delodajalca in sodno varstvo,
  • če stranki nista sklenili pogodbe o zaposlitvi v pisni obliki ali če niso v pisni obliki izražene vse sestavine pogodbe o zaposlitvi iz prvega odstavka 31. člena ZDR-1, to ne vpliva na obstoj in veljavnost pogodbe o zaposlitvi.

Nazaj