Letni dopust - koriščenje iz preteklega leta

11. 5. 2023 | Avtor: Štefka Korade Purg

Vprašanje:

Zaposleni bi rad izkoristil preostanek lanskoletnega dopusta (2 tedna), tj. 2 tedna v kosu, da zadosti zakonski zahtevi. Vendar bi koriščenje dopusta pričel zadnji teden junija in nadaljeval v 1 teden julija. Vemo, da je treba lanskoletni dopust izkoristiti do konca junija. Zanima nas, ali lahko zaradi tega, ker začne koriščenje lanskoletnega dopusta v zadnjem tednu junija in koristi dopust v kosu 2 tedna, ta 1 teden lanskoletnega dopusta izkoristi še v juliju?

Odgovor:

Izrabo dopusta ureja ZDR-1, ki določa, da se letni dopust izrablja upoštevaje potrebe delovnega procesa ter možnosti za počitek in rekreacijo delavca ter upoštevaje njegove družinske obveznosti. Pri tem imajo starši šoloobveznih otrok pravico izrabiti najmanj teden dni letnega dopusta v času šolskih počitnic. Sicer pa ima delavec pravico izrabiti en dan letnega dopusta na tisti dan, ki ga sam določi, o čemer mora obvestiti delodajalca najkasneje tri dni pred izrabo. Delodajalec lahko delavcu odreče izrabo letnega dopusta po drugem in tretjem odstavku 163. člena ZDR-1, če bi odsotnost delavca resneje ogrozila delovni proces.

Glede morebitnih posebnosti pri izrabi letnega dopusta je treba pogledati tudi kolektivno pogodbo, ki velja za delodajalca.

Glede same izrabe letnega dopusta pa je treba upoštevati 162. člen ZDR-1, ki določa, da je letni dopust mogoče izrabiti v več delih, s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna. Delodajalec lahko zahteva od delavca, da planira izrabo najmanj dveh tednov letnega dopusta za tekoče koledarsko leto. To pomeni, da mora delavec najmanj dva tedna letnega dopusta skupaj izrabiti v koledarskem letu, v katerem mu je bil letni dopust določen.

Skladno z ZDR-1 je namreč delodajalec dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta v tekočem koledarskem letu, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta. Delavec ima pravico izrabiti ves letni dopust, ki ni bil izrabljen v tekočem koledarskem letu oziroma do 30. junija naslednjega leta zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka, do 31. decembra naslednjega leta.

V zvezi s konkretnim vprašanjem je treba pojasniti, da je zaposlena bila dolžna izrabiti najmanj dva tedna letnega dopusta, ki ji je bil odmerjen v letu 2022, v letu 2022, v letu 2023 pa lahko izrabi preostanek letnega dopusta iz leta 2022 do 30. junija, do konca leta 2023 pa bi lahko letni dopust iz leta 2022 izrabila le, če ga prej ne bi mogla izrabiti zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka.

Skladno z zakonom pa mora zaposlena v letu 2023 izrabiti najmanj dva tedna letnega dopusta, ki ji je bil določen za leto 2023.

Upoštevaje vse navedeno zaposlena torej z izrabo letnega dopusta v trajanje dva tedna iz leta 2022, ki ga lahko izrabi do 30. junija, ne more zadostiti zakonski določbi, da mora delavec izrabiti najmanj dva tedna letnega dopusta za tekoče koledarsko leto, zato mora do konca leta 2023 izrabiti še najmanj dva tedna letnega dopusta, ki ji je bil odmerjen za leto 2023.

Nazaj