Zaskrbljujoč porast bolniških odsotnosti

10. 7. 2019
Število izgubljenih dni se je povečalo že za 6,4 odstotka

Število izgubljenih dni zaradi bolniške odsotnosti se v Sloveniji v zadnjih letih zaskrbljujoče povečuje, tako presegamo evropsko povprečje kar za četrtino. V bolniški nad 45 dni je občasno tudi več kot 24 tisoč oseb. Po razpoložljivih podatkih (vir: GZS) sta javni in zasebni sektor v letu 2018 izgubila 12 milijonov delovnih dni, v primerjavi z letom 2017 pa se je število izgubljenih dni povečalo za 6,4 odstotka. In to je tako za zdravstveno blagajno kot tudi za delodajalce ogromno finančno breme.

Po drugi strani strokovnjaki ugotavljajo, da so urejeno delovno okolje in socialna varnost, ki jo le-to prinaša, ter izpolnjujoča vsebina dela pomemben dejavnik psihološkega in fizičnega blagostanja posameznika. Tako lahko delodajalci s številnimi stroškovno učinkovitimi ukrepi poskrbijo za urejenost delovnega okolja, da zaposleni od tam ne bodo bežali, opozarja prof. dr. Metoda Dodič Fikfak, predstojnica kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.

Za vas smo pripravili praktični seminar, kjer vam bomo predstavili različne vidike bolniške odsotnosti, s prikazom praktičnih primerov in izračunov prihrankov pa poiskali konkretne rešitve pri zmanjševanju bolniške odsotnosti:

Ključne vloge (delodajalca, vodij in zaposlenih) pri zmanjševanju bolniških odsotnosti ter pomen promocije zdravja, ki bo potekal v PH Unija, dne 29. 8. 2019, od 9.00 do 13.15 ure.

Praktični seminar vodi: Simona Ažman, strokovnjakinja na področju promocije zdravja ter zmanjševanja bolniške odsotnosti

Na praktičnem seminarju bomo obravnavali:

  • zakaj tako visoka bolniška odsotnost: poglede različnih strani na to problematiko;
  • odsotnost z dela in vpliv na organizacijo dela ter posledično realizacijo naročil;
  • odsotnost z dela in vloge s strani delodajalca: vodje, strokovne službe …
  • kaj lahko delodajalec stori dolgoročno in kaj kratkoročno (aktivnosti za zdravje/počutje/varnost – kako jih povzeti, oblikovati in meriti učinke): primeri iz prakse in konkretni izračuni prihrankov.

Nazaj