Obračun povračila stroškov prevoza na izobraževanje

10. 1. 2023

Vprašanje:

Koliko se obračuna delavcu kilometrina, če:

- pride popoldne nazaj na izobraževanje, ki je organizirano na sedežu zavoda,

- gre na izobraževanje v drug kraj?

Odgovor:

Glede na to, da je bilo vprašanje poslano iz vrtca, je treba pri pripravi odgovora upoštevati Kolektivno pogodbo za dejavnost vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji, in sicer predvsem Aneks h Kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanje, Uradni list RS, št. 40/12, in Aneks h Kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanje, Uradni list RS, št. 88/21.

1.

V primeru, ko delavec pride popoldan nazaj na sedež zavoda, torej na sedež delodajalca, kjer skladno s pogodbo o zaposlitvi opravlja delo, se torej ta prihod šteje kot dodatni prihod na delo. Aneks h KP VIZ, Uradni list RS, št. 88/21, določa, da za prihod na delo pripada javnemu uslužbencu povračilo stroškov prevoza na delo in z dela, in sicer glede na razdaljo od naslova stalnega ali začasnega bivališča oziroma naslova, s katerega se javni uslužbenec dejansko vozi na delo, do naslova, kjer javni uslužbenec opravlja delo, po najkrajši varni poti, če ta razdalja, upoštevaje tudi pešpoti, znaša več kot 2 kilometra. Za povračilo stroškov prevoza na delo in z dela se za razdaljo od naslova stalnega ali začasnega bivališča oziroma naslova v kraju, iz katerega se javni uslužbenec dejansko vozi na delo in z dela, do naslova v kraju opravljanja dela javnemu uslužbencu po najkrajši varni poti prizna kilometrina v višini 10 % cene neosvinčenega motornega bencina – 95 oktanov za vsak polni kilometer razdalje, vendar ne manj kot 30 evrov. Povračilo stroškov prevoza na delo in z dela se javnemu uslužbencu povrne glede na število prihodov na delo in odhodov z dela.

Če pa mora javni uslužbenec zaradi potreb delovnega procesa, izrednega dogodka oziroma zaradi dela zunaj redno predvidenega razporeda priti na delo večkrat, kot je število delovnih dni, se mu za te prihode in odhode povrne stroške prevoza.

Upoštevaje navedeno ureditev v aneksu h KP VIZ se javnemu uslužbencu, ki pride popoldan na sedež zavoda na izobraževanje, povrnejo stroški prihoda kot kilometrina, obračunana v višini 10 % cene neosvinčenega motornega bencina – 95 oktanov, pri obračunu pa se upoštevajo polni kilometri.

2.

V primeru izobraževanja v drugem kraju pa gre za službeno pot, za kar je treba izstaviti potni nalog in v njem določiti način prevoza. Službena pot je namreč opredeljena v Aneksu h KP VIZ, Uradni list RS, št. 40/12, ki v 8. členu ureja stroške na službeni poti in določa, da se javnemu uslužbencu povrnejo stroški, nastali na službenem potovanju, na katerega je javni uslužbenec napoten z nalogom za službeno potovanje (potni nalog). Za službeno potovanje se šteje potovanje, na katerega je napoten javni uslužbenec, da opravi določeno nalogo izven kraja, v katerem v skladu s pogodbo o zaposlitvi opravlja delo. Aneks v drugem odstavku istega člena določa tudi, da se kot stroški na službenem potovanju v državi se štejejo stroški javnega prevoza, dnevnica kot povračilo stroškov prehrane, kilometrina, če je bila za službeno potovanje odobrena uporaba lastnega avtomobila, parkirnina, stroški prenočevanja in drugi stroški, povezanim z delom in izkazanim računom.

Če bo za prevoz uporabljen lastni avtomobil, potem je to treba navesti na nalogu za službeno pot, za obračun pa se uporabi 9. člen Aneksa h KP VIZ, Uradni list RS, št. 88/21, ki v 9. členu ureja kilometrino za uporabo lastnega avtomobila v službene namene in določa, da uporaba lastnega avtomobila v službene namene izjemoma mogoča samo na podlagi dogovora med delodajalcem in javnim uslužbencem ali na podlagi potnega naloga, če drugače ni možno opraviti službene poti oziroma rednega dela.

Če je javnemu uslužbencu v službene namene odobrena uporaba lastnega avtomobila, se mu povrnejo stroški za uporabo lastnega avtomobila v obliki kilometrine na podlagi dogovora ali potnega naloga. Kilometrina za uporabo lastnega avtomobila v službene namene znaša 30 odstotkov cene neosvinčenega motornega bencina – 95 oktanov za prevoženi kilometer.

Glede na vprašanje je možno sklepati, da bo delavec odšel na izobraževanja v drug kraj s svojim avtomobilom, kar pomeni, da je to treba navesti v nalogu za službeno pot, po zaključeni službeni poti pa se mu obračuna kilometrina v višini 30 % cene neosvinčenega motornega bencina – 95 oktanov za prevoženi kilometer.

Nazaj