Dnevnice za službene poti v Sloveniji za gospodarstvo v 2023

Dnevnice od 1. 1. 2023 dalje

Uredba o spremembah in dopolnitvi Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja

Dnevnice za službeno potovanje v Sloveniji:

  • nad 12 do 24 ur znaša dnevnica 27,81 eura
  • nad 8 do 12 ur znaša dnevica 13,88 eura
  • nad 6 do 8 ur znaša dnevnica 9,69 eura

Dnevnice v Sloveniji, če stroški prenočevanja vključujejo tudi plačilo zajtrka:

  • nad 12 do 24 ur (-10%) znaša dnevnica 25,029 eura
  • nad 8 do 12 ur (-15%) znaša dnevica 11,798 eura

Členi Uredbe, ki določajo pogoje in višino izplačila dnevnic:

4. člen

(dnevnice)

(1) Če traja službeno potovanje v Republiki Sloveniji (v nadaljnjem besedilu: Slovenija) nad 12 do 24 ur, se v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja ne všteva dnevnica do višine 27,81 eura; če traja službeno potovanje v Sloveniji nad 8 do 12 ur, se v davčno osnovo ne všteva dnevnica do višine 13,88 eura; če traja službeno potovanje v Sloveniji nad 6 do 8 ur, se v davčno osnovo ne všteva dnevnica do višine 9,69 eura.

(2) Če traja službeno potovanje v tujini nad 14 do 24 ur, se v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja ne všteva dnevnica do višine zneska, ki je za posamezno državo oziroma območje določen v predpisu Vlade Republike Slovenije, ki ureja povračila stroškov za službena potovanja v tujino (v nadaljnjem besedilu: predpis Vlade); če traja službeno potovanje v tujini nad 8 do 14 ur, se v davčno osnovo ne všteva dnevnica do višine 75 odstotkov zneska iz predpisa Vlade; če traja službeno potovanje v tujini nad 6 do 8 ur, se v davčno osnovo ne všteva dnevnica do višine 25 odstotkov zneska iz predpisa Vlade.

(3) Če je narava dela takšna, da se v pretežni meri opravlja izven sedeža delodajalca in se delo opravlja na območju Slovenije, delojemalec pa se vsakodnevno vrača v kraj kjer prebiva, se v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja, ne glede na določbe prvega in drugega odstavka tega člena, ne všteva povračilo stroškov prehrane med delom, do višine in pod pogoji, ki so določeni v 2. členu te uredbe.

(4) Ne glede na prvi odstavek tega člena, je pri prejemkih, namenjenih pokritju stroškov dnevnice, kadar je izplačilo opravljeno fizični osebi, ki na podlagi imenovanja opravi funkcijo člana volilnega odbora na podlagi predpisov o volitvah, znesek celodnevne dnevnice 48,00 eura za vsak dan glasovanja.

6. člen

(prenočevanje na službenem potovanju)

1) Povračilo stroškov prenočevanja na službenem potovanju se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja do višine dejanskih stroškov za prenočevanje.

(2) Povračilo stroškov prenočevanja na službenem potovanju se ne všteva v davčno osnovo, če je dokumentirano s potnim nalogom in z računi.

(3) Če stroški prenočevanja na službenem potovanju v Sloveniji, ki traja nad 8 do 12 ur, vključujejo tudi plačilo zajtrka, se znesek dnevnice iz 4. člena te uredbe, do katerega se ta ne všteva v davčno osnovo, zmanjša za 15 odstotkov; če stroški prenočevanja na službenem potovanju v Sloveniji, ki traja nad 12 do 24 ur, vključujejo tudi plačilo zajtrka, se znesek dnevnice iz 4. člena te uredbe, do katerega se ta ne všteva v davčno osnovo, zmanjša za 10 odstotkov.

(4) Če stroški prenočevanja na službenem potovanju v tujini, ki traja nad 8 do 14 ur, vključujejo tudi plačilo zajtrka, se znesek dnevnice iz 4. člena te uredbe, do katerega se ta ne všteva v davčno osnovo, zmanjša za 15 odstotkov; če stroški prenočevanja na službenem potovanju v tujini, ki traja nad 14 do 24 ur, vključujejo tudi plačilo zajtrka, se znesek dnevnice iz 4. člena te uredbe, do katerega se ta ne všteva v davčno osnovo, zmanjša za 10 odstotkov.

Kolektivne pogodbe dejavnosti velikokrat navezujejo na višino dnevnic, ki so določene v davčni uredbi ali v uredbi za tujino. Delodajalci, ki uporabljajo takšne kolektivne pogodbe dejavnosti, tako izplačujejo dnevnice v višinah, ki so določene v davčni uredbi ali v uredbi za tujino.

Nekatere kolektivne pogodbe dejavnosti (npr. grafična, elektrogospodarska, trgovska, zavarovalniška itd.) določajo nižjo višino dnevnic, ki pripada delavcem, kot jo določa davčna uredba. Če v teh primerih delodajalec v internem aktu določi, da se dnevnice izplačuje v višjih zneskih (npr. v višinah, določenih v davčni uredbi), upošteva torej davčno uredbo.

Davčna uredba višino neobdavčenega zneska dnevnice določa v odvisnosti od časa trajanja službenega potovanja.

Znesek neobdavčene dnevnice se zmanjša, če stroški prenočevanja na službenem potovanju vključujejo zajtrk (4. člen in tretji odstavek 6. člena davčne uredbe). Neobdavčena dnevnica je tako nižja za 15 % (dnevnica nad 8 do 12 ur) ali za 10 % (dnevnica nad 12 do 24 ur).

Celodnevna neobdavčena dnevnica za osebo, ki na podlagi imenovanja opravi funkcijo člana volilnega odbora na podlagi predpisov o volitvah, znaša 48 evrov.

Za službena potovanja v Sloveniji davčna uredba ne določa zmanjšanja dnevnice, če ima delojemalec zagotovljene brezplačne obroke (kosilo, večerja), zato je smiselno, da delodajalec te primere uredi z notranjim aktom, v katerem opredeli, da se v teh primerih pripadajočo dnevnico zmanjša (povzame načelo, navedeno v uredbi za tujino, da se dnevnico zniža za določen odstotni delež v primeru zagotovljenih obrokov).

Če delodajalec delojemalcu na službenem potovanju v Sloveniji zagotovi brezplačne obroke in izplača dnevnico, ki po vsebini pomeni povračilo stroškov prehrane na službenem potovanju, je treba zagotovljene brezplačne obroke presojati na podlagi določb 39. člena ZDoh-2 kot ugodnost v naravi.

Če je narava dela takšna, da se v pretežni meri opravlja izven sedeža delodajalca in se delo opravlja na območju Slovenije, delojemalec pa se vsakodnevno vrača v kraj, kjer prebiva, se dnevnice všteva v davčno osnovo, ne všteva pa se povračil stroškov prehrane med delom.

Pri tem je pomembna narava dela, torej ali delavec opravlja delo v pretežni meri na terenu, kar pa je razvidno iz opisa posameznega delovnega mesta, opredeljenega v pogodbi o zaposlitvi, in sistematizacije delovnih mest (kot npr. akviziter, gradbeni delavec, serviser, avtoprevoznik, komercialist ipd.).

Nazaj