Vsebina izjave delavca v primeru višje sile - varstvo otroka

Vprašanje:

Zanima me, kako je z vsebino izjave delodajalca v primeru, da delavec uveljavlja "višjo silo - varstvo otroka" kar PKP 5 tudi predvideva.

Kaj mora izjava vsebovati?

Odgovor:

Delavec, eden od staršev ali oseba, ki neguje in varuje otroka na podlagi veljavnega izvršilnega naslova v skladu s predpisi, ki urejajo družinska razmerja, ali skrbnik, ki svojega varovanca dejansko neguje in varuje, in ki ne more opravljati dela zaradi višje sile, ki je posledica obveznosti varstva otroka zaradi odrejene karantene ali druge zunanje objektivne okoliščine nemožnosti obiskovanja vrtca, šole ali socialno varstvene storitve vodenja in varstva ter zaposlitve pod posebnimi pogoji, ki ni v institucionalnem varstvu, je upravičen do nadomestila plače v skladu z Zakonom o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (tj. PKP5),[1] kot to določa drugi odstavek 57. člena ZZUOOP.

Nadalje tretji odstavek 57. člena ZZUOOP pravi, da se v okvir obveznosti varstva zaradi višje sile zaradi odrejene karantene ali druge zunanje objektivne okoliščine nemožnosti obiskovanja vrtca ali šole šteje otroke do vključno 5. razreda osnovne šole, otroke v prilagojenih in posebnih programih v osnovnih šolah s prilagojenim programom in v zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami ter otroke, ki imajo v odločbi o usmeritvi določeno pomoč spremljevalca.

Delavec mora v primeru odsotnosti z dela zaradi višje sile zaradi obveznosti varstva najpozneje v treh delovnih dneh od nastanka tega razloga o vseh okoliščinah, ki vplivajo na nastanek višje sile, obvestiti delodajalca.[2]

Delodajalec uveljavi pravico do povračila izplačanih nadomestil plače z vlogo, ki jo vloži v elektronski obliki pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje, pri čemer v primeru uveljavljanja povračila nadomestila plače, ko delavec ne more opravljati dela zaradi višje sile zaradi obveznosti varstva, delodajalec vlogi priloži izjavo delavca o obstoju okoliščin, ki vplivajo na nastanek višje sile. Glede na vaše vprašanje predpostavljamo, da imate v mislih to izjavo, zato se pri podaji odgovora osredotočamo nanjo. Gre pa v tem primeru za izjavo delavca in ne delodajalca (delodajalec jo nato le priloži vlogi, če uveljavlja pravico do povračila nadomestila plače).

Po splošnih načelih civilnega prava pomeni višja sila dogodek, ki ga ni bilo mogoče pričakovati in se mu tudi ne izogniti ali ga odvrniti. Delodajalec bo upravičeno odsotnost presojal na podlagi elementov, ki opredeljujejo višjo silo, in sicer: (i) prisotnost zunanjega vzroka, (ii) nepričakovanost dogodka in (iii) neizogibnost in neodvrnljivost dogodka. Pri presoji elementov višje sile je v okviru elementa neizogibnosti in neodvrnljivosti dogodka treba med drugim presoditi možnost zagotovitve varstva s strani drugega starša ali na drug ustrezen način, možnost drugačne razporeditve delovnega časa delavca.

V ta namen delavec poda pisno izjavo, v kateri opredeli okoliščine, ki vplivajo na nastanek višje sile (npr. zaprtje vrtca, zaradi česar delavec nima zagotovljenega varstva otroka starega dve leti, pri čemer zanj ne more skrbeti niti drugi starš zaradi obvezne prisotnosti na delovnem mestu) in predloži dokazila, ki le-to utemeljujejo (izjavo drugega od staršev, dokazila o starosti otrok, ipd.).

Tisti delodajalec, ki na podlagi petega odstavka 57. člena ZZUOOP uveljavlja pravico do povračila izplačanih nadomestil plače delavca, ki ne more opravljati dela zaradi višje sile zaradi obveznosti varstva, pa mora vlogi za uveljavljanje pravice do povračila nadomestila plače, ki jo vloži v elektronski obliki pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje, priložiti tudi navedeno izjavo delavca o obstoju okoliščin, ki vplivajo na nastanek višje sile, kot to določa zgoraj citirani tretji odstavek 61. člena ZZUOOP.

[1] Uradni list RS, št. 152/20, v nadaljevanju: ZZUOOP.

[2] Deseti odstavek 59. člena ZZUOOP.

Nazaj