Posredovanje

20. 6. 2018
Podjetje je pridobilo novega nemškega naročnika, ki potrebuje precej delavcev. Izrazili so, da imajo v svojih pravilnikih kodeks, ki pravi, da se za vse delavce, ki delajo v njihovem podjetju plačujejo prispevki v Nemčiji. Torej delavci ne morejo biti zaposleni v slovenskem podjetju, kajti če so, morajo prispevki biti plačani v Sloveniji?

Glede prispevkov za socialno varnost je treba upoštevati Uredbo 883/2004, in sicer 12. člen, ko gre za začasno in občasno napotene delavce. Pravila o napotitvi namreč veljajo tudi, če agencija za posredovanje dela ali za začasno delo najame delavca iz druge države EU za delo v podjetju, ki je registrirano v državi dela. Med začasnim delom v drugi državi članici EU lahko napoteni delavci ostanejo vključeni v sistem socialne varnosti države, v kateri so delali pred napotitvijo. Napoteni delavci ostanejo vključeni v sistem socialne varnosti v svoji državi največ dve leti. V primeru, ko napotitev preseže dve leti, je treba delavca vključiti v socialno varnost v državi, kjer dela. V izjemnih primerih lahko tudi zaprosite za izjemni dogovor do pet let.

Ali oni lahko to zahtevajo? Če lahko, potem mora podjetje ustanoviti podružnico v Nemčiji, kjer bi te delavce zaposlili in bi se tako tam plačevali prispevki in dohodnina. Ali prav razmišljam?

Na podlagi že zgoraj navedenega lahko ugotovite, da so delavci do dveh let lahko vključeni v sistem socialne varnost v svoji državi, torej v Sloveniji. Za vključitev v socialno varnost v tuji državi ni potrebno ustanoviti podružnico, gre le za vključitev delavcev v socialno varnost. Seveda pa je treba preveriti v Nemčiji pravila po njihovi nacionalni zakonodaji.

Nazaj