Praktični primer določitve novega delovnega mesta za invalida

06. 6. 2019

(Tanja Bohl)

»Zavarovanec se razvrsti v 3. kategorijo invalidnosti zaradi posledic bolezni in se mu prizna pravica do dela na drugem delu, ki je lahko fizično delo z ročnim premeščanjem bremen do 10kg, delo, ki se opravlja le občasno v prisilnem položaju hrbtenice, in delo, pri katerem je potrebna le nizka spretnost prilagajanja, s krajšim delovnim časom od polnega 4 ure dnevno, 20 ur tedensko od 1. 9. 2019 dalje. Kontrolni pregled je potreben avgusta 2021.«

Delavec je delal v podaljšanem bivanju (8 do 10 učencev), sedaj mu je delodajalec zagotovil delo v dopoldanskem delovnem času, v manjši skupini kot v podaljšanem bivanju. Delo poteka v dopoldanskem času. Delavec dela dve šolski uri (preračunano za 4 delovne ure na dan). Izhajali smo predvsem iz tega, da je dopoldanska skupina manjša, v razredu so 4 učenci. Delavec se s tem delovnim mestom strinja. Fizičnih obremenitev v dopoldanski skupini ni, ker so učenci samostojni. Gre za center za usposabljanje otrok s posebnimi potrebami.

Najprej pojasnjujemo, da mnenja o ustreznosti delovnega mesta, ki ga opisuje delodajalec, ne moremo podati, ker je za to pristojen ZPIZ. V zvezi z rešitvijo opisane situacije pa vam v nadaljevanju podajamo pojasnila o postopku in načinu reševanja le-te.

Glede na navedeno je bila delavcu z odločbo ZPIZ priznana III. stopnja invalidnosti, pri čemer iz izreka odločbe izhaja, da se mu prizna pravica na drugem delu (z omejitvami), s krajšim delovnim časom od polnega 4 ure dnevno, 20 ur tedensko, od 1. 9. 2019 dalje.

Primarno ste kot delodajalec v takem primeru dolžni zagotoviti, da delavec od prejema oz. vročitve odločbe ZPIZ dela ne opravlja več na delovnem mestu, za katerega ima sklenjeno pogodbo o zaposlitvi, saj iz odločbe izhaja, da takega dela ne more opravljati. Običajno delodajalci postopajo na način, da za čas od prejema oz. vročitve odločbe do sprejema odločitve o tem, ali delavcu lahko ponudijo sklenitev pogodbe o zaposlitvi za delo na drugem delovnem mestu, ki ustreza njegovi preostali delazmožnosti, delavcu odredijo, da je doma in iz razlogov na strani delodajalca ne opravlja dela.

  • Če delodajalec meni (kot je to očitno v konkretnem primeru) da razpolaga z ustreznim prostim delovnim mestom za delavca, ki mu je bila izdana odločba ZPIZ, mora pridobiti dopolnilno mnenje Invalidske komisije Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje o tem, ali je delovno mesto dejansko ustrezno za delavca in ali ustreza delavčevi preostali delazmožnosti. Ko delodajalec pridobi pozitivno mnenje Invalidske komisije, lahko delavca napoti na predhodni zdravniški pregled in mu po prejemu zdravniškega spričevala v podpis ponudi pogodbo o zaposlitvi za delo na novem, za delavca ustreznem, delovnem mestu.
  • Če delodajalec ugotovi da (i) ne razpolaga z ustreznim delovnim mestom ali (ii) da delovno mesto, ki bi bilo za delavca sicer ustrezno, pri delodajalcu ni prosto, lahko uvede postopek redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi delavcu invalidu v skladu z določili ZDR-1 in ZPIZ, ki zahteva predhodni postopek pred Komisijo za ugotavljanje podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi delavcu invalidu.

Upoštevaje navedeno mora delodajalec v konkretnem primeru pridobiti dopolnilno mnenje Invalidske komisije o ustreznosti delovnega mesta, na katerega namerava premestiti delavca. Če bo Komisija menila, da je delovno mesto ustrezno in če je to delovno mesto pri delodajalcu prosto, mu bo delodajalec lahko ponudil sklenitev pogodbe o zaposlitvi za to delovno mesto, skladno z omejitvami določenimi v odločbi ZPIZ in skladno z delavčevo preostalo delazmožnostjo.

Poleg tega je potrebno zagotoviti, da delavec, dokler ni ugotovljeno, da je novo delovno mesto zanj ustrezno, dela ne opravlja na svojem dosedanjem delovnem mestu, na katerem ne sme več opravljati dela pod pogoji iz pogodbe o zaposlitvi.

Iz primera pa ne izhaja, ali je odločba ZPIZ že postala dokončna.

In tudi ni popolnoma jasno, ali delodajalec želi, da bi delavec še naprej delo dejansko opravljal na istem delovnem mestu, le na drugem oddelku, pri čemer bi njegovo delo ustrezno prilagodili. Iz izreka izdane odločbe izhaja, da ima delavec pravico do opravljanja drugega dela (torej ne dela, ki ga je opravljal do sedaj). Četudi meni, da bi se dalo delovni proces prilagoditi na način, da bi delavec še vedno opravljal delo na istem delovnem mestu ob upoštevanju njegove preostale delovne zmožnosti, je treba pridobiti dopolnilno mnenje Invalidske komisije ZPIZ. V tem primeru svetujemo, da delodajalec pripravi osnutek pogodbe o zaposlitvi za to isto delovno mesto z ustreznimi prilagoditvami (delo v manjši skupini v dopoldanskem času), ki jo kot prilogo posreduje tudi Komisiji, pri čemer v dopisu Invalidski komisiji natančno pojasni, na kakšen način bo prilagodil delovni proces in zakaj meni, da bo tak način opravljanja dela za delavca ustrezen. Brez pridobitve dopolnilnega mnenja, da je isto delovno mesto s prilagoditvijo za delavca ustrezno, sklenitev pogodbe o zaposlitvi za tako delovno mesto odsvetujemo.

Nazaj