Zavarovanje napotenih delavcev

30. 10. 2020 | Avtor: mag. Brigita Osojnik

Sprememba zavarovalne podlage

Zavezanec za prijavo delavcev v obvezna socialna zavarovanja je delodajalec, kar mora storiti ob sklenitvi pogodbe o zaposlitvi (obrazec M1, šifra podlage zavarovanja 001 oziroma 002).

Ko gre za napotitev po 12. členu Uredbe 883/2004, se zavarovalna podlaga avtomatsko spremeni iz 001 (običajno) v 002.

Po končanem obdobju napotitve mora delodajalec ponovno vložiti odjavo iz zavarovanja na zavarovalni podlagi 002 in vložiti prijavo za zavarovanje na enaki podlagi kot pred odhodom v tujino. POZOR! Če družinski člani, ki so zavarovani po napotenem delavcu (ki je zavarovan na podlagi šifre 002), odidejo z njim v tujino, se spremeni tudi šifra podlage za zavarovanje teh družinskih članov (v šifro zavarovalne podlage 075).

PAZI! Vključenost napotenega delavca v sistem slovenskega zavarovanja je omejena na obdobje napotitve. Skupni čas napotitve v tujino znaša največ 24 mesecev. Ko delavec zaključi obdobje napotitve, se lahko novo obdobje napotitve za istega delavca, isto podjetje, v isti državi članici odobri šele dva meseca po izteku predhodnega obdobja napotitve. V 24-mesečno obdobje se tako vštevajo vse napotitve, med katerimi ni preteklo več kot dva meseca.

Dvomesečno obdobje mora preteči tudi v primeru, ko je na isto delo, pri istem podjetju v tej državi, napotena druga oseba, z namenom, da nadomesti osebo, ki ji je poteklo 24-mesečno obdobje. Napotitev nad 24 mesecev (največ 5 let) je možna le na podlagi izjemnega dogovora med pristojnimi institucijami obeh držav, če sporazum to omogoča (prošnja se pošlje na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS – MDDSZ, izpolniti je treba tudi vprašalnik). Opozoriti je treba, da je postopek za sklenitev izjemnega dogovora dolgotrajen, saj gre za poslovanje med državnimi organi, ki poteka na mednarodni ravni. Zato je zelo pomembno, da delodajalec pravočasno zaprosi MDDSZ za ureditev zavarovanja (vsaj nekaj mesecev prej).

Če zahtevek za podaljšanje obdobja napotitve na več kot 24 mesecev ni vložen ali če pristojni državi po vložitvi zahtevka ne sprejmeta dogovora za podaljšanje uporabe zakonodaje države napotitve, lahko napoteni delavec po tem roku sicer še naprej dela v tujini, vendar se mora zavarovati v sistemu socialne varnosti države gostiteljice in tam plačevati prispevke. Če delavec sistema ne želi zamenjati, mora delo v tujini prekiniti vsaj za dva meseca.

Izjema velja v primerih, ko delavcu zaradi nepredvidenih okoliščin (bolezni, vremenskih razmer, zamud pri dostavi ipd.) ni uspelo dokončati dela, navedenega v obrazcu A1. V teh primerih lahko delavec ali njegov delodajalec zaprosi za podaljšanje prvotnega obdobja napotitve na delo, dokler dela ne dokonča (do skupaj največ 24 mesecev), ne da bi ob tem moral upoštevati dvomesečno prekinitev. Za podaljšanje takšne napotitve je treba vložiti zahtevek še pred iztekom veljavnosti obrazca A1, in sicer pri organu, ki ga je izdal.

Ko gre za kratke prekinitve (manj kot dva meseca), pa to ne pomeni prekinitve napotitve in obdobje napotitve teče normalno naprej. Zaradi takšnih prekinitev se celotno obdobje napotitve v nobenem primeru ne podaljša. Postopek pridobitve obrazca A1 (napotitev v drugo državo članico EU na podlagi 12. člena Uredbe 883/2004 je opisan v poglavju Zakon o čezmejnem izvajanju storitev.

Nazaj