Sporazum o socialnem zavarovanju in Administrativni sporazum med Republiko Slovenijo in Republiko Makedonijo

30. 10. 2020
Vlada je določila besedilo Predloga zakona o ratifikaciji Sporazuma o spremembi in dopolnitvi Sporazuma o socialnem zavarovanju med Republiko Slovenijo in Republiko Makedonijo


Vlada je določila besedilo Predloga zakona o ratifikaciji Sporazuma o spremembi in dopolnitvi Sporazuma o socialnem zavarovanju med Republiko Slovenijo in Republiko Makedonijo in Sporazuma o spremembi Administrativnega sporazuma o izvajanju Sporazuma o socialnem zavarovanju med Republiko Slovenijo in Republiko Makedonijo, podpisanih v Ljubljani 30. januarja 2014.

Določba v sedaj veljavnem sporazumu o socialnem zavarovanju z Makedonijo kot pogoj postavlja stalno prebivališče za pridobitev nadomestila za primer brezposelnosti. Sporazum tako vsebuje strožjo zahtevo, kot je sedaj predvidena v slovenski zakonodaji (skladno z našo notranjo zakonodajo zadošča pogoj prebivanja, torej stalno ali začasno dovoljenje za prebivanje), kar ima za posledico neenako obravnavo brezposelnih delavcev, saj sporazum (mednarodna pogodba) prevlada nad določbami zakona. Delavci, ki prihajajo iz Makedonije, so tako postavljeni v neenakopraven položaj z drugimi delavci, za katere ne velja takšna ureditev, to je z delavci iz drugih republik nekdanje SFRJ, delavci iz EU ter EGP ter tudi z delavci, ki prihajajo iz držav, s katerimi Slovenija ni sklenila dvostranskega sporazuma, saj se zanje uporablja le naša notranja zakonodaja.

Podobna situacija kot z nadomestilom za brezposelnost je tudi pri otroškem dodatku, saj sporazum o socialnem zavarovanju tudi v tem primeru določa stalno prebivališče na ozemlju Slovenije kot pogoj, da se upravičencu izplača otroški dodatek, kar je strožje od sedanje določbe v zakonu, ki predvideva prijavljeno prebivališče, torej stalno ali začasno prebivališče. Sprememba je opravljena s črtanjem omembe brezposelnosti in otroškega dodatka v tretjem odstavku 5. člena sporazuma o socialnem zavarovanju.

Na predlog Ministrstva za zdravje je na makedonsko pobudo v predlog sprememb sporazuma o socialnem zavarovanju vključena tudi dopolnitev 12. člena s sedmim odstavkom. Gre za določbo o napotitvi zavarovanca na ozemlje druge pogodbenice zaradi zdravljenja, ki ga zahteva njegovo zdravstveno stanje, stroške takega zdravljenja pa krije pristojni nosilec, pri katerem je zavarovanec zavarovan. Določbo vsebujejo tudi drugi sporazumi o socialnem zavarovanju (z Bosno in Hercegovino, Srbijo in Črno goro) ter omogoča in olajša postopke zdravljenja oseb v drugi državi pogodbenici, če tega prva pogodbenica ne more zagotoviti.

S spremembo administrativnega sporazuma je kot zavod, pristojen za dajanje podatkov o zavarovalni dobi za uveljavljanje nadomestila za primer brezposelnosti (25. člen sporazuma o socialnem zavarovanju) sedaj pravilno naveden Zavod RS za zaposlovanje in ne Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije. Nadalje je bilo prav tako glede organov za zvezo dogovorjeno, da se dodatno navede Centralno enoto za starševsko varstvo in družinske prejemke Centra za socialno delo Ljubljana Bežigrad za področje otroških dodatkov in denarnih nadomestil, ki je od uveljavitve sporazuma z Makedonijo novoustanovljena institucija za to področje.

Vir: MZZ

Nazaj